Innovációmenedzsment és tudástranszfer folyamatok fejlesztése a Debreceni Egyetemen
Projektazonosító:
- 2019-1.2.1-EGYETEMI-ÖKO-2019-00011
Projektidőszak:
- 2020. 01. 01. - 2024.03.31.
A projekt keretében megvalósultak az Innovációs Ökoszisztéma Központ és az annak keretén belül működő Kutatáshasznosítási és Technológiatranszfer Központ által végzett hasznosítási és szemléletformáló tevékenységek és kapcsolódó fejlesztések, valamint az érintett munkatársak számára biztosítottuk a kapcsolódó szakmai kompetenciák fejlesztését.
A hasznosítási törekvések szempontjából fontos feladat volt a nyilvántartott KFI eredmények kapcsán az adott technológiára szabott szellemitulajdon-védelmi stratégia kialakítása, a KFI eredmények folyamatos piaci (üzleti) értékelése, ehhez iparági visszajelzések beszerzése és a korai fázisú projektek értéknövelésének céljából a Proof of Concept (PoC) fázis támogatása.
Folyamatosan biztosítottuk a KFI szolgáltatások értékesítéséhez szükséges jogi és üzleti keretrendszert, illetve támogatást nyújtottunk az egyetemi kutatócsoportoknak az ipari partnerekkel történő tárgyalásokban, az árazás kialakításában és az egyéb feltételek megteremtésében.
Az egyetemen folyó innovációs törekvések támogatása céljából folytattuk a Debreceni Egyetem Innovációs Alap keretéből finanszírozott UD-IMPACT program (Discovery és PoC projektek) menedzsment tevékenységét, illetve lebonyolítottuk a PhD hallgatók és MSc hallgatók bevonásával végzett ötletkidolgozásra irányuló Idea to Life programot és a hallgatói PoC program újabb fordulóját külső mentori támogatással. A programok zárásaként a résztvevők Demo Day-en, pitch keretében mutatták be a projektjeiket.
Az Egyetem innovációs szemléletváltásával kapcsolatos misszióját támogatva olyan képzéseket szerveztünk az egyetemi polgárok számára, ahol elsajátíthatják az alapvető szellemitulajdon-védelmi ismereteket, start-up vállalkozói és üzletfejlesztési ismereteket szerezhetnek.
A KFI kapacitások nyilvántartására irányuló adatbázis (DEKIR) bővítése is folytatódott, folytattuk a szellemitulajdon-védelem tevékenységünket is, mely magában foglalja a találmánybejelentések piaci szempontú értékelését, az újdonságkutatást, a szabadalmi bejelentés előkészítését és benyújtását, a szellemitulajdon-védelmi stratégia kialakítását és az IP portfolió menedzselésével kapcsolatos napi rutin feladatok ellátását. Az országos KOOPER rendszerhez is hozzájárultunk adatokkal, illetve az Inteum tudásmenedzsment helyi adatbázis útján nyilvántartjuk az Egyetemhez kapcsolódó szellemi tulajdont.
A DE Science Park területén elhelyezkedő Innovációs Központban kialakított fablab és közösségi tér fejlesztéseihez kapcsolódóan részt vettünk a Fablab Barcelona képzésein.