Kutatásból megoldás

Rendezvénysorozat indult a Debreceni Egyetem kutatói számára az Innovációs Ökoszisztéma Központ és az UD Catapult közös szervezésében.

Hogyan válhat egy tudományos ötletből működőképes vállalkozás? Milyen lépések vezetnek a kutatási eredmények gyakorlati hasznosításához? Többek között ezekre a kérdésekre keresték a választ a „Kutatásból Megoldás” című képzési programon a Debreceni Egyetem Innovációs Központjában.


A kutatási eredmények üzleti hasznosításának ösztönzése, a spin-off vállalkozások indításához szükséges ismeretek átadása, valamint a finanszírozási stratégiák ismertetése volt a célja annak a rendezvénynek, melyet az UD Catapult Nonprofit Kft. – a Debreceni Egyetem 100%-os tulajdonában álló technológiatranszfer cég – és az Innovációs Ökoszisztéma Központ közösen szervezett a Debreceni Egyetem kutatóinak.

 

berdea


Berde Ágnes, az UD Catapult ügyvezetője köszöntőjében hangsúlyozta: „Célunk, hogy hidat építsünk az egyetemi tudás és az ipar között, és elősegítsük a kutatási eredmények üzleti és társadalmi érvényesülését.” Az egyetem stratégiai szerepére reflektálva Kovács István, a cég pénzügyi és elemzési vezetője kiemelte: „A Debreceni Egyetem kulcsszerepet játszik a régió gazdasági átalakulásában. Az oktatás, a K+F és az ipari együttműködések révén aktív szereplője a tudásalapú gazdaságra való átmenetnek.”


A nap szakmai programjában Bene Tamás, az Innovációs Ökoszisztéma Központ keretén belül működő Kutatáshasznosítási és Technológiatranszfer Központ vezetője betekintést nyújtott az innovációs fókuszú kutatásmenedzsment gyakorlati folyamataiba, külön kitérve a szabadalmaztatás és a publikáció megfelelő sorrendjének megtartására. Ahhoz, hogy a laboratóriumi szinten lévő kutatási eredmények valódi piaci termékekké váljanak, transzlációs tevékenység szükséges, melyben jelentős szerepet játszanak a piaci fókuszú felfedező kutatások és proof-of-concept fejlesztések támogatására irányuló helyi, egyetemi programok – ismertette Bene Tamás.

 

bt

 


A Kutatásból Megoldás című képzésen Mogyorósi Péter – az LC Innoconsult Kft. ügyvezetője és a Creative Accelerator Zrt. vezérigazgatója – gyakorlati példákon keresztül mutatta be a spin-off és start up cégek megalapításának folyamatát, az innováció finanszírozási lehetőségeit, valamint a sikeres pitch-prezentáció elkészítésének alapjait. „A kutatók és vállalkozók szemléletének közelítése elengedhetetlen a sikeres innovációhoz. A kutatási eredményeken alapuló vállalkozások csak akkor lehetnek életképesek, ha a piac valós igényeire tudnak reagálni” – hangsúlyozta Mogyorósi Péter.

 

mp

 


Az esemény egy átfogó rendezvénysorozat első állomása, amely különböző formátumú programokat – tréningeket, előadásokat és fórumokat – kínál majd a Debreceni Egyetem kutatói és az ipar számára. A szervezők és a kezdeményezés célja az innovációs ökoszisztéma további erősítése, a kutatók innovációs kompetenciáinak fejlesztése, a technológiatranszfer folyamatainak támogatása, valamint a kutatásalapú vállalkozások elindításának ösztönzése, hozzájárulva ezzel a régió gazdasági és társadalmi fejlődéséhez.

 

közönség


 

Legutóbbi frissítés: 2025. 07. 02. 17:32